שימוש במיטות שיזוף גורם למחלת הזהבת, עיתון ידיעות אחרונות
בת 25: "השתזפתי במכון שיזוף וחליתי בזאבת"
שלושה ביקורים במכון שיזוף עלו לה ביוקר: בת 25 טוענת כי חלתה במחלה כרונית קשה כתוצאה מהקרינה • לטענתה, מצבה הידרדר עד שלא יכלה לבצע פעולות פשוטות כמו לאחוז בספל או לכתוב • עכשיו היא תובעת מיליוני שקלים ממכון הכושר וממשרד הבריאות.
אלפים פוקדים את תאי השיזוף בניסיון לקצר את הדרך לעור שחום ויפה ולחסוך את שעות הבטן-גב בחוף הים או בבריכה. ספק אם הם מודעים לכך שזו רביצה שסכנה בצידה. לירז (שם בדוי), בת 25, טוענת ששלושה ביקורים במכון שיזוף עלו לה ביוקר: היא חלתה בזאבת – מחלה כרונית קשה.
בכתב-תביעה שהגישה לבית-המשפט המחוזי בחיפה היא תובעת מיליוני שקלים ממשרד הבריאות וממכון הכושר המפעיל את תא השיזוף. לטענתה, המכון לא וידא שרמת הקרינה האולטרה-סגולה הנפלטת ממכונת השיזוף בטוחה ולא הזהיר אותה מפני סכנותיה.
בנוסף לירז קובלת כי משרד הבריאות לא הזהיר את הציבור מפני הסכנה של התפרצות מחלת הזאבת כתוצאה מהחשיפה לקרינה המרוכזת ולא קבע הנחיות הנוגעות לרמת הקרינה המותרת ולצורך בשימוש באמצעי הגנה.
"לפני שנה, כשהגיע הקיץ", מספרת לירז, "החלטתי שבמקום ללכת שעות לים, אכנס למכונת השיזוף. פניתי למכון ועשיתי מנוי ל-20 כניסות. השיזוף בתא נעשה בעמידה, כשאתה רק עם תחתונים לגופך ובלי קרם הגנה. הם נותנים לך משקפיים מיוחדים להגן על העיניים בגלל הקרינה האולטרה-סגולה.
"אף אחד במכון לא דיבר איתי על הסכנות שיש בתא השיזוף. חשבתי כל הזמן שאם כל-כך הרבה אנשים משתזפים בשיטה כזאת, אז זה בסדר ונמצא בפיקוח. הספקתי להיכנס לתא השיזוף שלוש פעמים. אחרי הטיפול השלישי הרגשתי לא טוב והפסקתי מייד".
בתביעה שהגישה באמצעות עו"ד רוני משה מחיפה טוענת לירז כי במשך 7-10 ימים עברה שלושה טיפולי שיזוף במכון, שבמהלכם נחשפה לקרינה במשך 5-10 דקות בכל פעם. יממה לאחר הטיפול השלישי הופיעה על גופה פריחה אדומה ומגרדת מלווה בחום. כשפנתה לירז למכון, טוענת התביעה, המליצו לה למרוח אלוורה להרגעה.
"משהלך מצבה והחמיר, פנתה לקופת חולים ואובחנה כסובלת מאלרגיה", טוען עו"ד משה. "כשחלה הידרדרות נוספת, פנתה לבית-חולים, שם טופלה בסטרואידים ובעירוי". אולם הפריחה חזרה, ועימה החום. לירז החלה לסבול מחולשה, מאובדן תיאבון ומכאבי פרקים, טוענת התביעה, ומצבה הידרדר עד שלא יכלה לבצע פעולות פשוטות "כמו אחיזה בספל או כתיבה".
היא אושפזה שוב עד שאובחנה כחולה בזאבת. לירז: "כשהרופא דיבר איתי, בכיתי. לא רציתי להאמין שמדובר במחלה כרונית קשה. הרופאים ניסו לעודד אותי והסבירו לי שאצטרך לקחת כל חיי תרופות ולהיות במעקב".
בחוות-דעת שהוגשה עם כתב-התביעה קובע מומחה לרפואה פנימית כי הקרינה האולטרה-סגולה שאליה נחשפה לירז בתא השיזוף גרמה להתפרצות המחלה. "התובעת בחורה צעירה ללא ילדים, ומחלת הזאבת גורמת להפלות ספונטניות מוגברות", ציין הרופא. "כמו כן התרופות המקובלות למחלה מעלות את הסיכון לקיצור תוחלת החיים".
"אני בהחלט מפחדת מהעתיד", אומרת לירז, "אני בחורה צעירה, רציתי להקים בעתיד משפחה. עכשיו אני רק חושבת על התרופות שאהיה חייבת לקחת. אולי בעקבות התביעה שהגשתי יגבירו את הפיקוח בכל מה שקשור לתאי השיזוף". טרם הוגשו כתבי-הגנה.