"שיזוף ללא שמש" כתבה במדור כסף פלוס , אתר נענע 23.08.2006
מפחדים מנזקי השמש, אבל לא רוצים לוותר על הצבע השזוף והיפה? יעל ניסקי יצאה לבדוק האם שיזוף בהתזה ותכשירי ה"עשה זאת בעצמך" באמת שווים את הטרחה ואת הכסף.
עובדה ידועה היא שהשיזוף והחשיפה לשמש מסוכנים. אבל כמו סיגריות, ג'אנק פוד ועודף אלכוהול, לא עניין פעוט שכזה ימנע מאנשים לטגן את עצמם למוות. למרות האזהרות, המחקרים והעובדות בשטח - אנשים רבים ממשיכים להיחשף לשמש ולהזיק לעצמם בשיטתיות, הכל למען המטרה הקדושה: הצבע השזוף.
ואין דבר שמוכיח טוב יותר שהכל בחיים זה עניין של תדמית: בעוד שהמראה השחום נתפש כיפה, צעיר ובריא יותר, המציאות הפוכה לגמרי - חשיפה מוגברת לשמש מובילה לנזקים מיידיים כמו כוויות ונמשים, אך גם לנזקים מצטברים חמורים יותר כמו הזדקנות מוקדמת של העור, קמטים, כתמים, קטרקט בעיניים וכמובן גם לסרטן. "ישראל נמצאת במקום השני בעולם מזה עשור בשיעור מקרי סרטן העור, כאשר במקום הראשון נמצאות אוסטרליה וניו זילנד" מסבירה לנו רופאת העור ד"ר אלמן מוניקה. ונשאלת השאלה - בשביל מה? קצת צבע?
ובכן, הבשורה הטובה היא שאין צורך לשלם מחיר כבר כל כל בשביל עור שחום. כיום קיימות לא מעט אלטרנטיבות בריאות שמספקות את אותו האפקט בדיוק, ואינן כוללות חשיפה לשמש וסיכון בריאותי. יצאנו לבדוק את כל הפתרונות שמציעים בשוק לשיזוף ללא שמש, החל ממכוני שיזוף וכלה במוצרים קוסמטיים. התוצאות לפניכם.
מיטות שיזוף
מיטת שיזוף לדוגמא, לא כולל בלונדינית
השיטה הוותיקה לשיזוף מלאכותי היא שיזוף באמצעות מיטות שיזוף, בשכיבה או בעמידה. במיטת השיזוף נחשף הגוף לקרניים על-סגוליות בפרקי זמן קצובים ובצורה מרוכזת, כאשר הקרינה העל סגולה מעודדת יצירת פגמנט הנקרא "מלנין" בתאי העור, אשר גורם להופעת צבעו הכהה והשזוף של העור.
כמעט בכל מכוני השיזוף המוכרים נקבעת תוכנית אישית למטופל, הכוללת חשיפה חוזרת ונשנית לקרינה. המשתזף מתבקש להגיע למכון כל כמה ימים, בין 4 ל- 10 פעמים, עד שמתקבל הצבע הרצוי. השיזוף עצמו מחזיק מעמד כחודש ימים, ולאחר מכן, על מנת לשמור על הצבע, ניתן להמשיך להגיע למכון פעם בשבוע לשיזופים נוספים. משך זמן השיזוף בכל ביקור עומד על כחצי שעה.
עלות טיפול בודד במיטת שיזוף הוא סביבות 50-100 שקלים, תלוי במכון. מאחר ונדרשים מספר טיפולים, ההוצאה עשויה להגיע בקלות ל- 500 שקלים ואף יותר, על מנת להשיג את התוצאה הרצויה.
מכוני השיזוף מרבים להתפאר ב"שיזוף בטוח" או "שיזוף מבוקר", אך אל תתנו למילים היפות לבלבל אתכם: במיטות השיזוף נעשית חשיפה מרוכזת לקרינה על סגולה, העשויה להיות גבוהה בעוצמתה מזו המתקבלת בחשיפה לשמש. משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן מזהירים כי נזקי מיטות השיזוף עלולים להתבטא בפגיעה בעיניים או בראייה, בפריחה, התקמטות מוקדמת של העור ועד לסיכון ממשי לחלות בסרטן העור, לרבות מלנומה.
יתרונות: מהיר, נוח, פועל היטב
חסרונות: מזיק מאוד לעור ומסרטן.

שיזוף בהתזה במכוני היופי
דרך בריאה יותר להגיע לגוון שזוף ואסטתי, היא לבצע שיזוף מלאכותי - בהתזת צבע על כל הגוף. שיטת השיזוף הזו החלה לפני מספר שנים בהוליווד (ושימשה במשך שנים כמעט את כל תעשיית הבידור) והגיעה לאחרונה גם ללא מעט מכונים קוסמטיים בישראל.
איך זה עובד? החומר אותו מתיזים על גופכם מבוסס על המרכיב הפעיל DHA ("די-הידרוקסי-אצטון"), אשר יוצר קשרים כימיים עם השכבה החיצונית ביותר של העור, וגורם לשינוי צבע זמני שלו. אל חשש - החומר אינו צורב או לא נעים למגע. "מדובר בחומר שקוף ובעל ריח מתוק, ובתמיסה המותזת על הלקוח מעורבב גם סוג של מייקאפ, המאפשר לצפות בתוצאות ומיקום ההתזה" מסביר שרון חיון, מנהל מכון הקוסמטיקה שרונ'ס. וכמו כל צבע גוף - גם זה אינו מחזיק לעד. "מאחר שהחומר פועל על שכבת התאים המתים בעור, בסופו של דבר הצבע דוהה וכדי לשמור על הצבע צריך לחדש את הטיפול", מסביר לנו רופא העור ד"ר ולדימיר רובנוביץ.
ישנן שתי שיטות לשיזוף בהתזה - שיזוף ידני, ועל ידי מקלחון צבע. שתי השיטות מבוססות על אותו חומר פעיל, ורק התהליך עצמו שונה.
שיזוף בהתזה ידנית

עוצמים עיניים ומקווים לטוב
התזה ידנית מתבצעת על ידי מתיז או מתיזה שעברו הכשרה מקצועית, ומשתמשים במכונת התזה, אשר נראית כמו שואב אבק גדול (וגם נשמעת ככה) ואליה מחובר אקדח עם כוסית צבע. תהליך ההתזה אינו מציק או מכאיב (אך עם זאת - מביך למדי), ונערך בחדר מיוחד כאשר אתם לבושים בבגדים תחתונים. התהליך נמשך כרבע שעה, כולל הזמן שלוקח לחומר להתייבש. מייד אחרי הטיפול אפשר לחזור לסדר יום רגיל, למעט מקלחת ב- 8 השעות הראשונות שאחרי הטיפול. במקלחת הראשונה אחרי ההמתנה, כל המייק אפ שהיה בתמיסה יורד, ונותר צבע שזוף טבעי , אשר דוהה מהעור כעבור מספר ימים. לקוחות במכון השיזוף שביקרנו בו דיווחו על הצורך בטיפול חוזר אחת לשבוע וחצי.
טיפול בודד בשיזוף בהתזה עולה 120-200 שקלים. היות ויש לבצע אותו לפחות פעם בשבוע, אם תרצו לשמור על הצבע לאורך זמן, תאלצו להיפרד מכ- 600 ש"ח בחודש.
יתרונות: לא מציק, לא מסוכן לבריאות, נראה טבעי
חסרונות: יורד אחרי פחות משבוע וחצי, יקר, מביך.

שיזוף בהתזה במקלחון

בשיטה זו מכונת השיזוף מתיזה סילונים של תמיסת החומר הפעיל על הגוף, ומכסה אותו כליל תוך דקה אחת בלבד. ניר כלף, מנהל מכון שיזוף בהתזה במקלחון מסביר: "היתרון הגדול של השיטה הוא הפרטיות של הלקוח. המשתזף יכול בלי בעיה להיכנס למקלחון בעירום מלא, עם פרטיות מלאה, כאשר כל תהליך השיזוף אוטומטי ואין נוכחות של מתיזה או אדם נוסף בחדר".
כמו בשיטת השיזוף הידני, גם כאן ישנו "אפקט שיזוף" מיידי שאחראי לו המייק אפ (שיורד אחרי המקלחת הראשונה), וגם כאן אסור להתקלח במשך שמונה שעות לפחות. "חלק מהלקוחות במכון נוהגות לבצע את הטיפול מאוחר בלילה וללכת לישון עם החומר" מספרת לנו טלי שפיר ממכון שרונ'ס. "זה הופך את התהליך לקצת יותר נוח". גם במקרה הזה הצבע השזוף דוהה מהעור כעבור מספר ימים, ויש לחזור על התהליך אחת לשבוע וחצי. עלות טיפול בהתזה אוטומטית יקרה יותר מזו הידנית - בממוצע כ-180 ש"ח לטיפול בודד.
יתרונות: לא מסוכן לבריאות, לא מציק, לא מביך, נראה טבעי
חסרונות: יורד אחרי פחות משבוע וחצי, יקר מאוד

עשה זאת בעצמך
שיזוף בהתזה הוא אמנם אופציה לא רעה, אך קיימים גם מוצרים לשיזוף עצמי ברשתות הפארם ובחנויות הקוסמטיקה. מרבית תכשירי הקוסמטיקה לשיזוף עצמי מבוססים על אותם חומרים הפעילים במכוני השיזוף העצמי, כאשר ההבדל העיקרי הוא שאת פעולת המריחה תאלצו לבצע בעצמכם, ובזהירות יתרה, על מנת להגיע לגוון אחיד.
אין הוכחה כי החומרים הקוסמטים הללו גורמים למחלות מסרטנות או דלקות, אך כמוצר קומסטי מומלץ להנוג בהן במשנה זהירות. "ישנם אנשים שמגלים רגישות או אלרגיה למוצרים מהסוג הזה", מזהירה לנו ד"ר אלמן. "לכן, מומלץ לקבל דוגמית ולנסות קודם כל במקום מוסתר בגוף כדי לוודא שהמוצר בטוח לכם".
בנוסף, ממליצה ד"ר אלמן להימנע משימוש בבושם לאחר השימוש בתכשירי השיזוף העצמי - "לא מומלץ לשים בושם ולצאת לשמש. עלולה להתבצע ריאקציה לא טובה בין תכשיר השיזוף לבושם ובשילוב עם זיעה וקרינה התוצאות עשויות להיות לא נעימות"